wtorek, 23 maja 2017

Maria Sommerstraus - letni seriwis Rosenthal

Przenosiłam ostatnio część mojej porcelany do innego kredensu i ułożyłam w końcu w jednym miejscu wszystkie elementy rosenthalowskiego serwisu Maria z dekoracją Sommerstraus (letni bukiet). Mam ich niewiele, ale dopiero kiedy znalazły się wszystkie razem dostrzegłam ich urok. Na zdjęciach widać je w towarzystwie prawdziwego letniego bukietu, inspirowanego tym z nadruku porcelany. Wygląda to pięknie!Ostatnim moim zakupem z dekoracją Sommerstraus był unikatowy, duży, litrowy dzbanek z sygnaturą z roku 1930 i dodatkowym znakiem: Modell von Ph. Rosenthal. Znak ten stosowany był do 1938 roku, kiedy to firma została skonfiskowana przez władze Rzeszy Niemieckiej. Dodatkowym oznakowaniem jest sygnatura sklepu, w którym dzbanek znalazł się zaraz po opuszczeniu fabryki: Rosenlund Østerborg 88, telf 2123. Pierwszy raz spotkałam się z takim oznakowaniem porcelany. Bardzo mnie ono zaintrygowało. Rosenlund to miasto na południu Szwecji. Sklep znajdował się przy ulicy Østerborg 88. Szkoda, że telefon nieaktualny.

Maria to najbardziej popularny serwis firmy Rosenthal. Został zaprojektowany w 1916 roku. Twórcą wzoru był Filip Rosenthal, właściciel i założyciel wytwórni, który stworzył serwis w prezencie ślubnym dla swojej, o trzydzieści pięć lat młodszej żony, Marii Frank (późniejszej księżnej de Beurges). Skoro miał to być prezent ślubny, Filip do wykonania naczyń wybrał białą masę porcelanową, a bordiurę zdobiącą brzegi naczyń tworzy motyw owoców i kwiatów granatowca, które według tradycji są symbolem miłości i wierności małżeńskiej. Cechą charakterystyczną serwisu jest ośmiokątny kształt naczyń, którego inspiracją był wyprodukowany w 1815 roku srebrny zestaw do herbaty, kupiony przez Philipa Rosenthala podczas podróży po Anglii.Maria jest najbardziej rozbudowanym serwisem w ofercie Rosenthala, a wersja z dekoracją Sommerstraus pojawiła się niemal równocześnie z wersją czysto białą (Biała Maria – Maria Weiss). Dlatego można dziś kupić, oczywiście na rynku wtórnym, bardzo wiele oryginalnych elementów tego zestawu – jak na przykład mój nietypowy litrowy dzbanek. Ostatnie sztuki Marii Sommerstraus „wyjechały” z fabryki w roku 2014, więc każdy fragment serwisu jest już przedmiotem kolekcjonerskim.

Letni bukiet to zestaw tzw. deutsche blumen (kwiatów niemieckich) – XVIII-wiecznej dekoracji inspirowanej wzornikami botanicznymi, która była jedną z pierwszych europejskich dekoracji niewzorowanych na dalekowschodnich wzorach (stosuje się ją w różnych odmianach do dziś). Przed wojną to właśnie Maria Sommerstraus a nie Biała Maria była najchętniej kupowanym w Niemczech prezentem ślubnym. Stosowano też podobną dekorację Herbststraus (jesienny bukiet) o nieco innej, zgaszonej tonacji i z innymi gatunkami kwiatów.

Maria Herbsstraus


Podczas stu lat produkcji powstało ponad 180 różnych elementów. W jego skład wchodzą podstawowe elementy (dzbanki, filiżanki, talerze, wazy, sosjerki, mleczniki, patery, półmiski, salaterki, wazony, świeczniki), ale w ofercie co pewien czas pojawiały się elementy, które pozwalały na prawidłowe serwowanie aktualnie najpopularniejszych potraw (jak np. półmisek do szparagów).

Dekoracja Sommerstraus, ze względu na swój historyczny charakter, była też stosowana na innych serwisach Rosenthala. Często towarzyszą jej paseczki złota. 
 
Dekoracja Sommerstraus na filiżance z serwisu Pompadour
Ostatnio widziałam na jednej z giełd staroci serwis wykonany do niemieckiej stołówki dla żołnierzy. Naczynia bardzo proste, masywne a na nich bukiety letnich kwiatów. Nie wiem, co przyświecało wykonawcom, może tęskniący od rodziny żołdak, miał poczuć się odrobinę jak w domu?Więcej o porcelanie Rosenthal i serwisie Maria oraz jego sygnaturach przeczytacie w mojej książce „Porcelana Rosenthal. Przewodnik kolekcjonera”. Polecam, Do kupienia tu:

http://www.instytutksiazki.rzeszow.pl/ksiegarnia/karta,345,porcelana_rosenthal._przewodnik_kolekcjonera.html


3 komentarze:

  1. Porcelana dawna Rosenthal z motywem Sommerstrauss to prawdziwa uczta zmysłów dla zbieraczy i kolekcjonerów. Jej piękno jest ponadczasowe, a ceny dość przystępne, do tego dochodzi fakt iż różnorodność form, naczyń i ciekawych dodatków z tej serii zachwyci nawet wybrednych użytkowników.
    Ukłony za wspaniały artykuł
    Mariusz z Antyczka

    OdpowiedzUsuń
  2. oooooooo, piękny serwis i widzę, że jest pani autorką książki! Należy jej poświęcić osobny post! chyba,ze coś przegapiłam. Proszę powiedzieć, jak doszło do takiego zainteresowania Rosenthalem i zdobycia takiej wiedzy?

    OdpowiedzUsuń