poniedziałek, 27 marca 2017

Lampy naftowe z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie


Polecam wszystkim wizytę w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Ta spora, choć niepozorna z zewnątrz palcówka mieści w sobie niezwykłą kolekcję lamp naftowych i prezentuje historię oświetlenia od czasów najdawniejszych po współczesność.

Ignacy Łukasiewicz (1822-1882)

Lampa naftowa, wiekopomny wynalazek Ignacego Łukasiewicza, po raz pierwszy zapłonęła w lwowskim szpitalu 31 VII 1853 roku podczas jednej z operacji.  Jej konstrukcja była bardzo prosta, ale i niezwykle bezpieczna – co było jednym z powodów tak szybkiego rozpowszechnienia się oświetlenia naftowego. Okres najbardziej powszechnego używania lamp naftowych przypada na lata 1860-1920, i aż trudno uwierzyć, że mogło przez te sześćdziesiąt lat powstać aż tyle, nie tylko funkcjonalnych ale i pięknych lamp, które  są nie tylko przedmiotami użytkowymi ale też dziełami sztuki.


XVIII-wieczne świece woskowe
Lampa wisząca elektryczna w stylu art deco wykonana z alabastru
To już lampy elektryczne z początku XX wieku

Na koniec jeszcze ciekawostka: Czy wiedzieliście skąd wzięła się nazwa kinkiet?
Otóż to określenia przyściennej lampy pochodzi od nazwiska paryskiego aptekarza  Antoine’a Quinqueta (1745-1803), który pracował w latach 80. XVIII wieku nad udoskonaleniem lampy olejowej. On wprowadził do jej konstrukcji szklany kominek, a także dostosował lampkę do umieszczania jej przy ścianie, co dało źródło światła bez cienia rzucanego przez zbiornik.

2 komentarze:

  1. Wow, niezła kolekcja lamp i świec :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś przeczytałam, że wprowadzenie lamp naftowych niekorzystnie wpływa na cerę, że kobiety w tamtych czasach niechętne były takim nowinkom, bo w zbyt jasnym świetle wieczorem wyglądały starzej. Takie tam babskie gadanie.

    OdpowiedzUsuń