poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Herbatniki ze starej formyHerbatniki ze starej formy


Stare formy do pieczenia są po prostu fantastyczne! Nawet jak smak ciasta nie będzie rewelacyjny to na pewno będzie ono piękne i oryginalne. Niedawno kupiłam na pchlim targu piękną niemiecką, żeliwną foremkę do herbatników. Pochodzi chyba – tak wskazują desenie i liternictwo – z lat 40. XX wieku. Prawie natychmiast ją wypróbowałam, a zaglądając niecierpliwie przez szybkę do środka piekarnika czułam się jak mała dziewczynka, która nie może doczekać się smakołyków. Skorzystałam z przepisu na klasyczne herbatniki petit beurre – czyli „małe maślane”.


Takie foremki do drobnych ciasteczek jeszcze do na początku XX wieku wykonywano głównie z drewna. Piękny ich zbiór znajduje się w Muzeum-Kasztelu w Szymbarku koło Gorlic.  Formy do ciasteczek ze zbiorów Muzeum-Kasztelu w Szymbarku
Herbatniki domowe


100 g masła (temperatura pokojowa)

250 g mąki pszennej

50 g cukru pudru

szczypta soli

100 ml śmietany kremówki 30% lub 36%

Wszystkie składniki wrzucić do miski i wyrobić, aż ciasto będzie tworzyło gładką kulę. Ciasto owinąć folią spożywczą i chłodzić w lodówce około godziny. Potem odrywać kawałki i wałkować na grubość około 2-3 mm, podsypując delikatnie mąką. Wykrawać ciastka i układać na papierze do pieczenia zachowując nieduże odstępy. Piec w temperaturze 180ºC przez około 12 minut, aż brzegi lekko się zrumienią.

Takie herbatniki można przechowywać do siedmiu dni, w zamkniętym pojemniku. Ale z pewnością siedmiu dni nie doczekają… Surowe ciasto można przygotować kilka dni wcześniej, a nawet zamrozić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz