środa, 6 kwietnia 2016

PiwoniePiwonie


Z ganku schodziło się furtką do ogrodu. Tutaj były piwonie. Rosły czerwone i różowe. Ale nie wtedy były najpiękniejsze, kiedy kwitły, ale wtedy, kiedy na bardzo wczesną wiosnę poczynały się wydobywać z ziemi. Sterczały z niej jak czerwone kleszcze ugotowanego raka i powoli się podnosiły w górę. Codziennie na nie patrzyłem i nie widziałem, żeby się powiększały, żeby wyrastały, a jednak po tygodniu były już zielone, zatracały podobieństwo do kleszczy i ich czerwony kolor zmieniał się w połyskliwą zieleń.

Tak pięknie o piwoniach w ogrodzie swojego dzieciństwa pisał Jarosław Iwaszkiewicz w opowiadaniu „Ogrody”. Pogodę mamy piękną i wszystko zaczyna rosnąć jak szalone. I piwonie wypuszczają swoje urocze czerwone szczypce. ….poczynały się wydobywać z ziemi. Sterczały z niej jak czerwone kleszcze ugotowanego raka i powoli się podnosiły w górę…

Tu słów kilka o piwoniach, czy jak niektórzy mówią peoniach. Piwonii mamy dwa podstawowe rodzaje. Są to: piwonia bylinowa (niska o dużych kwiatach) oraz piwonia drzewiasta (wysoka, o kwiatach dużych, pełnych bądź małych). Piwonie pochodzą z terenów Europy i Azji z obszarów o umiarkowanym klimacie. Jeśli chcemy, aby nasze piwonie kwitły obficie to musimy rok wcześniej w sierpniu bardzo dobrze je nawieźć – wtedy bowiem piwonia tworzy pąki kwiatowe, które przezimują i zakwitną w następnym roku w czerwcu. Na zimę najlepiej okryć krzaki piwonii, szczególnie tej drzewiastej. 


Piwonie drzewiaste były na przełomie XIX i XX wieku popularną rośliną uprawianą w dworskich ogrodach. Pisze o nich we wspomnieniach Zofia Starowieyska-Morstinowa, potomkini właścicieli Bratkówki koło Krosna.

[Mój ojciec, Stanisław Starowieyski] Schodził powoli po kamiennych schodach w dół, chwile patrzył na kwitnące w wielkich drewnianych wazonach agawy, potem wolnym krokiem obchodził zawsze brzydki i nieudany „klomb dywanowy” i zatrzymywał się przy zasadzonym z boku, na brzegu trawnika, niebieskim świerku. Świerk ten lubił niezwykle. W ogóle twierdził, że jedynie niebieskie świerki, poza drzewiastymi peoniami i mahoniem [mahonią], są roślinami godnymi pielęgnacji w ogrodach…
„Paeonia suffruticosa”, rysunki Pierra-Josepha Redouta (1759-1840) z 1814 roku (?)


„Pivoines”, rycina Johanna Waltera (1604-1676) z 1655 rokuBrak komentarzy:

Prześlij komentarz