poniedziałek, 29 sierpnia 2016

W czym elegancko podać miód?


Miód jest jednym z najstarszych produktów spożywczych. Mity greckie opowiadają, że Jowisz był wykarmiony przez pszczoły, a Aristajos, syn Apolla i nimfy Kyrene, karmiony przez swoją babkę Geę ambrozją, zyskał nieśmiertelność. Dumas przytacza, że Pitagoras jadł wyłącznie chleb i miód i w ten sposób dożył dziewięćdziesięciu lat, uznając swój jadłospis za doskonały.
 
Guernico "Samson przynosi rodzicom plaster miodu", 1657


Ale w czym elegancko i podać miód?

Najlepsze będą przeznaczone do tego specjalne pojemniczki. Mają ona zawsze pokrywkę i otworek na łyżeczkę lub nabierak. Pokrywka chroni przez dostaniem się do miodu zanieczyszczeń oraz nieproszonych gości, np. much. Jeśli już przelejemy miód do takiego naczynka, to nie zlewajmy go ponownie do słoika, bo część miodu zostanie na siankach, a szkoda. Jeśli taki pojemniczek jest przezroczysty, np. wykonany ze szkła lub kryształu, to po skończonym posiłku, schowajmy go w zaciemnione miejsce (nie do lodówki! Temperatura ma być pokojowa!). 


Czym kierować się kupując pojemnik do podawania miodu?

O ile w sklepie naczynie nie jest ewidentnie napisane, że służy do podawania miodu, albo robimy zakupy na pchlim targu, to:

- zwróćmy uwagę na to, czy naczynie ma przykrywkę, najlepiej z otworem na łyżeczkę. 

 
Pojemnik na miód w kształcie ula, ceramika Bolesławiec

- od zwykłej cukiernicy, czy innego pojemniczka, różni go kształt, który często przypomina słomiany ul. Takie miodowniczki w kształcie ula z uchwytem w kształcie pszczoły lub monety znane były już w I poł XIX w. - często pojemniki na miód są przezroczyste, by było widać, że w środku kryje się smakowity i piękny w barwie nektar.- podpowiedzią może też być kolor przedmiotu – żółty czy (właśnie) miodowy sugerują, co powinno być w nim podawane.


- motywy dekoracyjne, jak: pszczoły, pleciona słoma, niedźwiadek, też sugerują, że pojemnik służy do miodu.

Pojemnik z uchwytem w kształcie pszczoły, lata 20. XX w.


- do pojemnika często dołączona jest specjalna, przeważnie drewniana, nabieraczka do miodu.- bardzo eleganckie są pojemniki kryształowe, które przez załamywanie się światła w wyciętym w szkle wzorze, pięknie wyglądają wypełnione iskrzącym się miodem. Takie naczynka od dawna służyły (i służą) do serwowania miodu na wszystkich eleganckich, europejskich stołach, więc i my śmiało możemy podać w nich miód bez obawy, że będzie to źle wyglądało.
Warto tu jeszcze dodać, że pszczoły są od zawsze symbolem dostatku i szczęścia domowego. Znakomity, XIX-wieczny pamiętnikarz Kazimierz Chłędowski tak pisał o dworku swoich znajomych, który niegdyś odwiedził: Dworek w Łękach stary, modrzewiowy, stoi na wysepce okolonej stawami, pamięta może kilkanaście rodów Czarnowskich, którzy tam całą okolicę obsiedli. Pokoje niskie, obrazami, starymi sztychami schludnie ubrane. Na suficie w salonie wielka plama, jakby od jakiejś na strychu wylanej tłustości. Ale nie, to dzikie pszczoły znalazły sobie miejsce pomiędzy sufitem a belkami strychu i miód do salonu przecieka. Nie ma rady rój stamtąd wydobyć, a może i byłaby rada, ale pszczoły w domu – to szczęście, to dobytek, więc się ich nie rusza, jak się nie rusza jaskółczych gniazd. [wierzono, że jaskółki, jak i bociany przynoszą szczęście domowi i chronią od kataklizmów].


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz