wtorek, 29 marca 2016


Serwis Feston z Ćmielowa


Na fotografiach z zielonym sosem frankfurckim z poprzedniego wpisu pojawiają się elementy serwisu obiadowego Feston z wytwórni porcelany w Ćmielowie. Zwracam na niego uwagę, bo jest to jeden z najpopularniejszych w czasach PRL-u serwis, którego elementy do dziś -  chyba nie przesadzę - znajdują się prawie w każdym Polskim domu. Zaprojektowany przez Wincentego Potackiego i produkowany od 1957 roku doczekał się wielu dekoracji i zdobień. Najpopularniejszy był niedekorowany, biały oraz ten na fotografiach - z dekoracją w typie scenek rodzajowych fête galante (święto wytworne). Jakość porcelany pozostawia wiele do życzenia, często zdarzają się obtopienia (czarne kropeczki), biel szkliwa też nie jest idealna. Prawdopodobnie w wyniku braku złotej farby jego brzegi pomalowano sprytnie kolorem rudobrązowym imitującym złoto. Jednak warto docenić pracę projektantów i technologów, którzy mimo braku lub słabej jakości materiałów robili co mogli, żeby produkować wyroby ładne i estetyczne.
Fete glante - "Święto wytworne" to motyw dekoracyjny pochodzący z XVIII-wiecznej Francji.
Dekorowano nim nie tylko porcelanę.
Zdobienie serwisu Feston przywodzi na myśl malarstwo Francuza Jeana Honore Fragonarda.
"Szczęśliwi kochankowie", 1765 r.

Ogólnie serwis robi bardzo przyjemne wrażenie. W jego skład oprócz podstawowych naczyń obiadowych, do picia kawy i herbaty były np. lampki nocne. Na stole, przy ładnym obrusie i sztućcach serwis Feston prezentuje się okazale a nawet zaryzykuje stwierdzenie, że wytwornie.

Feston z 1957 roku to druga wersja tego popularnego serwisu. Pierwszą produkowano od końca wieku XIX. Był on nieco inny. Ten późniejszy wzór powstał na bazie dawnego, został jednak unowocześniony i stał się bardziej funkcjonalny. Jego charakterystyczną cechą jest spłaszczony uchwyt wazy (tak też jest w dzbankach i cukiernicach) oraz faliście wymodelowane brzegi naczyń.

Poszukajcie. Może macie jakiś element serwisu Feston w swoich kredensach, warto je wydobyć, docenić i zrehabilitować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz